Home Page

Who's Who

Senior Team

 

Nadine Lewis  Headteacher          Charlotte Trew  Deputy Headteacher (SENCO)

 

Sharon Taylor  Teaching & Learning Lead/Assistant Head/Maths Lead

Anna Venus  Assistant Head/English Lead

Deirdre Brannigan Assistant Head

 

Designated Safeguarding Officers

Deirdre Branningan - Lead Officer          Lucy Warth        Nadine Lewis         Charlotte Trew

Class Teachers

Early Years & 

Keystage 1

 

  Keystage 2  
STARS Jillian Afton (Art Leader) TITAN 4

Shabana Lateef (Science Leader) 

Y3 & Y4 Phase Leader 

SUN

Nasim Ahmad (Early Years Lead)

Miriam Saunders (Fridays)

VENUS 4

Shreena Shah 

MOON Donna Reynolds DRACO 5 Sophie Kitsis - PSHE lead

JUPITER 1

Michael Gardiner 

PEGASUS 5 Lorna Twidle (Music lead)
MARS 1

Rakhi Depala (History & ICT leader)

Y1 & Y2 Phase Leader

VEGA 6 Carmela Capone- PSHE lead
NEPTUNE 2 Andrea Stavrou (Geography leader) MERCURY 6 Joanne De Luca - MFL leader
SATURN 2 Nadia Campbell (Key Stage 1 PE Leader) COMET 6

Rachael Burdett (Reading leader)

Y5 & Y6 Phase Leader

ORION 3

Olivia Frame    
PLUTO 3 Emma Ricketson    
NOVA 3  Piumi Fernando    

   

 

 

Provision for Deaf Children

 

Kerry White  

 Teacher of the Deaf

Barbara Flintham   Deaf Instructor

Jo Valiandis 

 Senior Communicator 

Becky Craggs - SEN assistant

Karishma Parekh

 Teacher of the Deaf          

Angelina Duncan - Communicator

 

 

Rachel Silver       

English as Additional

Language Teacher (RE Leader)

Hilary Hepworth 

Nursery Nurse

Usha Shah          

English as Additional

Language Support

Yildiz Trebble  

Nursery Nurse (maternity leave)

 

Miriam Mateus Nursery Nurse

 

 

 

 

 

Teaching Assistants

 

Alison Faulkner

Ana Diaz Pavon

Debora Conte

Sue Strzelecki

Rhianna Roberts

Rosemary Renouf

Ciara Murray

Mary Lameai (medical room)

Louise Tanner

Sam Chamberlain

Zoe Williams

Vesta Kontoh

Gyrbete Gashi

Leme Hasani
Sally Ephgrave Tuyet Luong

 

 

 

 

 

    Joel McDaniel Senior Learning Mentor       Kieron Bowskill  Learning Mentor & PE   

 

    Lucy Warth Pastoral Care - Designated Safeguarding Officer 

 

 

Nicki Payne   Administrator                  Des Alexandrou                      Adrian Sandu  School Business Manager

 

Dino Morena  and Alessio Morena   Site Manager

 

Meal Time Supervisors

   Su Chauhan     Arti Depala     Fatima Tenic    Danae Boussadi    Vaishali Kothari    Alma O'Toole  Elene Constantinou

Aleida Konstandini    Maria Aikara     Marcia Williams  Gyrbete Gashi    Adam Dennis    Pravina Bhagat  Tracey Graves

 

Kitchen Staff

Chef - Gerard McGann   Assistants - Mandy McCracken   Denise Stevens    Mona Rajez  Alicia Simpson